Portræt & Croquis workshop:
Intensive studier
Weekend
- 30. apr.-1. maj 2022 OPTAGET
- 5.-6. nov. 2022 OPTAGET
Tidspunkt:
- Kl. 10:00-16:00
Om kurset:
Workshop med guidet instruktion hvor du kan træne portrættegning og klassisk croquis tegning efter model en hel weekend. Men du kan godt vælge KUN at deltage i portrættegning om lørdagen eller croquis om søndagen.
Vi lægger stor vægt på, at du får tid til at fordybe dig denne weekend og få mulighed for intensivt at træne portrættegning og studere menneskets anatomi.
På workshoppen vil vi blandt andet arbejde med proportioner, form, flader, balance, lys, skygge, kontrast og stregen i tegningerne. Hver dag afsluttes med evaluering.
Weekenden er delt op i intensive sessioner á 45 minutter, hvor vi tegner forskellige stillinger og udtryk - både hurtige studier og længerevarende stillinger. Vi tegner efter modeller af begge køn. Om lørdagen tegner vi portræt, og om søndagen tegner vi croquis.
Der er indlagt 1/2 times frokostpause hver dag. Medbring madpakke - frugt, kaffe, te og vand er til din rådighed.
Modelhonorar er inkluderet i prisen.
Niveau:
Begyndere, let øvede og øvede.
Antal deltagere:
Der er plads til 10 deltagere på holdet.
Materialer:
Tegneplader stilles gratis til rådighed på tegnekurserne.
Brug af øvrige materialer: Tegnepapir, blyanter, tegnekridt, kul, grafit, viskelæder, knetgummi og tegnestub koster kr. 125,- (én dag) eller kr. 175,- (hele weekenden).
Du er velkommen til at tage dine egne materialer med.
Tager du egne materialer med, så skal du medbringe:
Tegneblok A3, blyanter HB/2B/6B, kul, viskelæder, knetgummi og tegnestub.
Mødetid:
Kl. 09:45
Pris:
Weekend: Kr. 900-
Lørdag (portræt): Kr. 500,-
Søndag (croquis): Kr. 500,-
Priserne er inkl. frugt og kaffe/te.
Kursussted:
PS Art Gallery, Mejlgade 16B st., 8000 Aarhus C
Underviser:
Peter Simonsen, billedkunstner/portrætmaler
Tilmelding
Husk venligst at oplyse navn, adresse og tlf., så vi kan oprette dig på kurset.
Området:
Galleriet er beliggende i én af Aarhus’ ældste og meget maleriske baggårde med huse tilbage fra 1600-tallet. Området er Latinerkvarteret med hyggelige cafeer og restauranter ad libitum. Du kan ikke undgå at mærke historiens vingesus, når du går ind gennem porten og hen over de toppede brosten til det gule baghus med det grønne bindingsværk. Vi ligger et stenkast fra Domkirken, Kvindemuseet og Havnen.
Forslag til overnatning:

